שאלות ותשובות מנטורים וראשי צוותים

מה בעצם התפקיד של מנטור?

פרויקט ייעוץ שנתי של נובה הוא משימה סבוכה. הסטודנטים וראש הצוות המתנדב זקוקים לפרספקטיבה מנוסה. לרוב, גם העמותה המקבלת את השירות אינה מנוסה בתהליכים מעין אילו והרגישויות המקצועיות והפוליטיות אשר הנן חלק מכל פרויקט ייעוץ אינן טרויאליות. הניסיון שלנו לימד אותנו שתפקידו של המנטור הוא בעיקר להביא לצוות את ניסיונו העסקי, בעבודה עם הצוות ובעבודה עם הלקוח (העמותה). אנו מצפים מהמנטורים שלנו לזהות מצבים מורכבים (פעמים רבות פוליטיים או כאלה שדורשים זיהוי אג'נדות נסתרות); לסייע במציאת פתרונות עדינים; לזהות נקודות בעייתיות לפני שמגיעים אליהם; לבחון את התהליך ממעוף הציפור ולסייע לצוות ולראש הצוות לנווט את דרכם בפרויקט על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה.

מה בעצם התפקיד של ראש הצוות?

ראש הצוות מוביל בפועל את תהליך היעוץ, הוא מנהל את הפעילות המקצועית של הצוות (לא מצופה מראש צוות לעסוק באדמיניסטרציה של קביעת פגישות למשל), ראש הצוות הינו הכתובת הראשונה של הלקוח בכל בעיה, והוא העובד עם הסטודנטים בצורה הצמודה ביותר. אנו מצפים מראש הצוות לגלות רגישות הן ללקוחות שעבור רבים מהם זו הפעם הראשונה שהם מקבלים ייעוץ עסקי מסודר בהיקף כזה והן לסטודנטים שעבור רבים מהם זהו ניסיון ראשון במתן ייעוץ. אנו מצפים מראש הצוות שבנוסף להובלה המקצועית, יגלה רגישות מירבית לסטודנטים הושנים וליכולות המגוונות שלהם ויסייע להם לרכוש כלים וכישורים וללמוד ולהתפתח בתהליך.

כמה צוותים יש כל שנה?

בכל מוסד אקדמי אנו מפעילים בין 5 ל 6 צוותים כל שנה. בשנים האחרונות הפעלנו מעל 20 צוותים כל שנה.

יש לי ניסיון רק בעולם העסקי. איך אדע לייעץ לעמותות?

הדמיון בין עמותות וארגונים חברתיים לחברות ועסקים גדול ממה שאפשר היה לחשוב. רבים מהאילוצים וממאפייני הסביבה דומים (תחרות, רגולציה, ספקים, נותני שירותים ועוד). למרות שיש למגזר השלישי סוג מסוים של אילוצים השונים מהמגזר השני ודורשים התייחסות נקודתית (כמו למשל הפעלת מתנדבים), הניסיון שלנו לימד אותנו שרב הדומה על השונה ושהתאמה של מתודולוגיות המתאימות לעסקים למגזר השלישי היא טבעית ופשוטה. בכל מקרה, צוות נובה ישמח לסייע בכל מקרה של דילמה. בנוסף, תעברו הדרכות מקצועיות על המגזר השלישי לפני תחילת שנת ההתנדבות.

איך נובה שומרת איתי על קשר במהלך השנה?

לכל 3-4 צוותים מוקצה מנהל פרויקטים מתנדב מטעם נובה. מנהל הפרויקטים הוא מתנדב מנוסה בדר"כ ראש צוות לשעבר. מנהל הפרויקטים יסייע לך להגיע לידע המצטבר של נובה מ-100 הפרויקטים שעשינו, יסייע לך בכיוונים מקצועיים, יעביר לנו דיווחים על ההתקדמות שלכם, ויוודא שאתם עומדים באבני הדרך שהוגדרו.

האם אוכל לבחור את העמותה איתה אעבוד ?

כן, אבל. כמובן שנתחשב בבקשות שלכם, יחד עם זאת, אנו מנסים להתאים בצורה מיטבית את יכולותיכם לעמותה איתה תעבדו ומניסיוננו החיבור לרוב מתאים.

האם אוכל לבחור באיזה מוסד אקדמי להתנדב?

נוכל להבטיח להתחשב בבקשות.

האם אוכל לבחור את הסטודנטים בצוות שלי?

לא.

אני יכול להציע לכם לעבוד עם עמותה שאני מכיר?

בוודאי. בקש מהם למלא טופס רישום באתר

כמה זמן ההתנדבות דורשת ממני במהלך השנה?

לא מעט, אבל לא יותר מדי. ההתנדבות מתחילה מאוקטובר ומסתיימת ביולי. במהלכה כל שבוע ישנה פגישת צוות, בה תדרש להיפגש עם הסטודנטים. בנוסף, מעת לעת ועל פי הצורך ישנן גם פגישות עם העמותה. ההתנדבות הינה בהיקף של כ 5 שעות בשבוע בממוצע לראש צוות (אולם במהלך השנה ולפי צורך יתכן ותידרש להשקעה מקומית אינטנסיבית יותר – בכל מקרה של בעיה או מצוקת זמנים צור איתנו קשר וננסה למצוא דרך לסייע). המנטור נדרש להגיע אחת לשבועיים לפגישה. צריך לזכור כי במהלך תקופת המבחנים (ינואר-פברואר) האינטנסיביות של ההתנדבות יורדת משמעותית. מעבר לפגישה השבועית עם הצוות נדרשת גם זמינות ברמה מסויימת במיילים / טלפונים לשאלות במהלך השבוע. כמובן שברור לנו שאתם אנשים עובדים ועסוקים, והעומס בהתאם.

יש עוד פעילויות פרט להתנדבות בצוות עצמו?

כן. אחת מנקודות החוזק שלנו היא המתנדבים והקשרים ביניהם. לכן, אחת לחודש וחצי-חודשיים, אנחנו נפגשים כל המתנדבים לערב העשרה ולימוד (למשל: הרצאה של חברת גוגל, הרצאה בנושא חשיבה יצירתית מתודולוגית, הרצאה על הבדלים בין תרבויות עסקיות וכמובן – גם ערבי כיף)

האם יש אופק התנדבותי?

בוודאי. היכולת למנף את הידע המקצועי, הקשרים האישיים והסיפוק מביאים כ-60% מהמתנדבים שלנו להמשיך לשנת התנדבות שנייה. חלקם ממשיכים כראשי צוותים או מנטורים, וחלקם משתלבים בניהול של מספר צוותים, או בתפקידי ניהול התנדבותיים במטה.

מה קורה אם במהלך השנה אני מגלה שאני לא יכול להמשיך ולהוביל את הצוות מאילוצים שונים (שינוי במקום עבודה, במקום מגורים וכו')?

עלינו להדגיש כי במהלך שנות פעילותה של נובה עזיבת ראש צוות היא אירוע נדיר ביותר. הסטודנטים סומכים עליו, העמותה וגם המנטור. קשה לנו להתמודד עם עזיבת מתנדב באמצע השנה מכיוון שחלק גדול מעבודת הייעוץ מבוסס על אמון שנבנה לאט בין הצדדים. כמובן שלא נעמוד בדרכו של מתנדב הרוצה לעזוב, אולם אנו מבקשים מראש מכל המתנדבים שלנו לשקול היטב את ההתחייבות ואת האחריות שהם לוקחים על עצמם ואם אתה לא בטוח שיש שאפשרותך לעמוד בהתחייבות אנו מעדיפים שלא תתנדב כראש צוות (נשמח למצוא לך מקום כמתנדב במטה – יש המון עבודה מעניינת לעשות).

האם העמותות מיישמות בפועל את תכניות הייעוץ?

בוודאי וזו בעיקר האחריות שלכם כאנשי המקצוע. אין לנו תועלת בתוכנית עסקית עבה המעלה אבק על שולחנו של מנכ"ל עמותה. לכן, מהיום הראשון, אנו מכוונים את הצוותים לבנייה של תוכניות יישימות התפורות למידותיו של הארגון החברתי. יחד עם זאת, בדיוק כמו במקרה של ייעוץ לחברות ישנם מקרים בהן העמותה מחליטה לבסוף שלא לממש חלק או אפילו את כל ההמלצות. קשה להימנע ממקרים כאלה וכאמור הם לא יחודיים למגזר השלישי (העמותות פועלות במסגרת אילוצים כבדה ולא תמיד אנו מודעים לכל פרטיה ולמכלול הסיבות שבגללן עמותה מקבלת או דוחה המלצות).

האם אני מעורב במתן ציון לסטודנטים?

כן. מכיוון שאתם עובדים בצורה הצמודה ביותר לסטודנטים, חלק מהציון הסופי של שלהם נקבע באמצעות משובים אשר אתם מעבירים עליהם. המשובים משקפים את התרשמותכם באמצע ובסוף השנה מהמאמץ, מהרמה המקצועית, צורת החשיבה, והתרומה של כל סטודנט לצוות.

איך נרשמים?

מלאו טופס מועמדות באתר האינטרנט של נובה

רגע יש לי עוד שאלות

שלחו מייל ל hadas@novaproject.org

 


Add this to your website
 
خرید vpn خرید کریو خرید کریو دانلود فیلم خارجی دانلود آهنگ ایرانی دانلود فیلم خرید vpn دانلود فیلم vpn خرید کریو Google