שאלות ותשובות עמותות

מה זה בכלל ייעוץ עסקי?

ייעוץ עסקי מסייע להתנהלות של ארגון. התנהלות כוללת את כל מה שקשור לפעילות השוטפת, לארגון ולהפעלה. החל מהתחום האסטרטגי (למה עושים), דרך התחום התפעולי (איך עושים) התחום הניהולי- הארגוני, התחום השיווקי - מכירתי, התחום הפיננסי- כלכלי, וכל תחום היכול לסייע לארגון החברתי לממש את מטרתו.

אני ארגון חברתי שלא למטרת רווח – אני לא עסק. למה אני צריך ייעוץ עסקי?

עמותות וארגונים חברתיים חיים בעולם של תחרות (על מתנדבים, תקציבים, תשומת לב תקשורתית ועוד). על מנת להוביל ולהבטיח רמה גבוהה של שירותים חברתיים, נדרשים כלים חיוניים. כלים אלו כוללים הגדרת חזון, תוכנית אסטרטגית, הגדרת יעדים ומדדים להצלחה, תוכנית עסקית, תוכנית שיווק וכלים נוספים. כלים אלו יאפשרו לכם להשפיע, לשנות ולתרום לחברה ביעילות גבוהה יותר. התנהלות ממוקדת ונכונה חשובה לכל ארגון. בין אם מדובר בבנק, בבית קפה, או בעמותת מזון.

לעמותה שלנו צרכים מיוחדים שאינם דומים לאף ארגון אחר שפגשתם עד כה. איך תדעו לייעץ לנו?

ללא ספק המגוון במגזר השלישי מספק אתגרים יחודיים. יחד עם זאת מניסיוננו הוא אינו שונה בכך מהמגזר העסקי. בדומה לחברות ייעוץ, נובה משתמשת במתודות המתייחסות למימדים המשותפים, לתהליכי עבודה, לשיטות התארגנות, ואלה מאפשרות לנתח כל תחום עיסוק. ניסיון מוצלח עם למעלה מ-100 עמותות אשר עברו את התהליך, אפשר לנו להתאים את מתודות ולפתח התמחות ייחודית למגזר השלישי המאפשרת לנו לתפור עבור כל עמותה את הפתרון הדרוש לה.

מתי מתחיל הפרויקט ומתי הוא מסתיים?

• תהליך מיון העמותות מתחיל במאי ונמשך עד ספטמבר.
• תהליך הייעוץ מקביל לשנה האקדמית. מתחיל באוקטובר ומסתיים ביולי.
 

מה כולל פרויקט ייעוץ עם נובה? מהן אבני הדרך המרכזיות?

פרויקט הייעוץ כולל שני חלקים מרכזיים: שלב האבחון, ושלב הביצוע.
שלב האבחון:
1. מטרתו היא זיהוי הנקודות המרכזיות בהן העמותה יכולה להתייעל על מנת לקדם את פעילותה.
2. אורכו כשלושה-ארבעה חודשים (במקביל לסמסטר א' האקדמי), אוקטובר עד ינואר.
3. בין הפעילויות הנערכות:

  • ראיונות עם אנשי מפתח, לקוחות, עובדים ומתנדבים בעמותה.
  •  מעבר על דוחות כספיים
  • מעבר על תוכניות עבודה
  • השוואה לארגונים דומים בארץ ובעולם

4. תוצר השלב הוא מצגת להנהלת העמותה המציגה את יכולתיה, את הנקודות הדורשות חיזוק ואת ההמלצות להמשך פעילות.
5. העמותה בוחרת את הכיוון המקצועי בו ממשיכים.
6. לאחר בחירת הכיוון המקצועי, הצוות והעמותה מאשרים ביחד מסמך הבנות (כעמוד אחד) המהווה תיאום ציפיות להמשך הפעילות.

שלב הביצוע:
1. מטרתו היא יישום מסמך ההבנות עליו הסכימו העמותה והצוות בסיום שלב האבחון.
2. אורכו כארבעה-חמישה חודשים (במקביל לסמסטר ב' האקדמי), סוף פברואר עד יולי.
3. בעיצומו של השלב (אפריל) נערכת מצגת סטטוס להנהלת העמותה.
4. תוצר השלב הוא מצגת להנהלת העמותה, המסכמת את התהליך ואת התובנות שעלו בו. בנוסף, כל תוצר שהוסכם עליו במסמך ההבנות (תוכנית עסקית / כלי תמחור / כלי מדידה ובקרה וכו') – יוגש בסיום השנה.
5. חשוב לציין כי כחודש לפני סיום הפרויקט, הצוות מתחיל לעבוד עם הארגון על יישום ההמלצות.
 

מה קורה בסוף השנה עם סיום הפרויקט?

לאחר מצגת הסיום לעמותה בה הצוות מציג את תוצרי הפרויקט, הצוות יגיש לעמותה דוח מסכם. כחודש לפני סיום הפרויקט, הצוות מתחיל לעבוד עם הארגון על יישום ההמלצות. עם סיום שנת הלימודים – הצוות מסיים רשמית את עבודתו. אנו מעודדים את הארגונים ואת הסטודנטים להמשיך לשתף פעולה על בסיס התנדבותי או כעובדים מן המניין וללוות אותן בתהליך ההטמעה. בנוסף, נציג נובה מצוות ההנהלה יוכל תמיד לסייע בשאלות מקצועיות.

האם אפשר להמשיך לפרויקט נוסף עם תום הפרויקט הראשון?

כן. כל שנה אנו בוחרים מספר עמותות איתן נמשיך לשנת ייעוץ נוספת. אנו מגדירים יחד את הצורך ובוחרים צוות חדש. לרוב, המנטור ו/או ראש הצוות ישארו שנה נוספת על מנת לשמר את הידע. האפשרות הזאת פתוחה למספר מצומצם של ארגונים על מנת לאפשר לארגונים ועמותות חדשות להכנס לתהליך ולהעזר בשירותי נובה

איך סטודנטים ידעו לתת לנו ייעוץ?

הסטודנטים של נובה הם סטודנטים מצטיינים מהמוסדות המובילים בארץ המקבלים הכשרה במסגרת קורס נובה ייעודי באוניברסיטה. עם זאת, הם לא אנשי המקצוע המובילים את הצוות. בכל צוות יש ראש צוות, יועץ  יועץ מנוסה מאחת מחברות הייעוץ או איש מחלקת אסטרטגיה בחברה מובילה (בבן גוריון אלו הם מתנדבים מתוכנית הHMBA) ומנטור שהוא איש עסקים מנוסה או שותף בחברת ייעוץ. ראש הצוות והמנטור הם שיובילו את תהליך הייעוץ וינהלו את הקשר עם העמותה. בנוסף, כל 3-4 צוותים מלווים על ידי מנהל פרויקטים ותיק מטעם נובה. מנהלי הפרויקטים שלנו הינם מתנדבים, בעלי ניסיון בנובה ובעלי ניסיון בעולם הייעוץ היודעים לשלב את הידע המקצועי הרלוונטי למגזר השלישי ולמגזר העסקי. הצוות נעזר במהלך פעילותו במאגר ידע נצבר המכיל כ-100 מקרי בוחן של פרויקטי עבר. בנוסף, לנובה יש רשת קשרים ענפה המאפשרת לתת לכל צוות בהתאם לצורך ייעוץ משפטי, חשבונאי, ארגוני, יעוץ בנושא של חשיבה מתודולוגית יצירתית ועוד.

מה נדרש מהארגון וממני?

תהליך הייעוץ הוא תהליך ארוך, עמוק ומחייב ודורש מעורבות פעילה וקבלת החלטות מהארגון. יחד עם זאת, אנחנו בהחלט יודעים כי הארגון שלך קיים על מנת לשרת את הקהל שלו ועבודת הצוות נעשית תוך התחשבות בכך. חשוב לנו לציין שפרויקט נובה תובע קשב אישי וניהולי ושיתוף מלא מהגורמים המובילים והמקצועיים בארגון שלך ומחוייבות שכזו היא תנאי להצלחת הפרויקט. נובה מצפה לסבלנות, פתיחות ושקיפות מצד הארגון שלך. הצוותים, כמובן חותמים על הסכמי סודיות עסקיים. נתוני הארגון שלך נחשפים לעיניי הצוות המקצועי בלבד ואינם מפורסמים (אלא אם העמותה נותנת את הסכמתה המפורשת בכתב). מניסיוננו, ככל שהעמותה שקופה יותר ומעורבת יותר (כולל דוחות כספיים, ראיונות עם אנשי מפתח, עובדים, מתנדבים מקבלי שירותים ועוד), כך הייעוץ יהיה טוב יותר ויכול לסייע יותר לארגון ולצרכני הקצה שלו.

מתי ואיפה נפגשים עם הצוות? וכמה מפגשים יש בשבוע?

• ישנם שני סוגי מפגשים. מפגשים קבועים בפורום גדול ופגישות עבודה.
• המפגשים הקבועים קבועים בלו"ז השנתי והם אשר נדרשים להיות בפורום הנהלה רחבה של העמותה. אלו הם מצגת האמצע (בינואר), מצגת סטטוס (באפריל) ומצגת הסיום (ביוני-יולי).
• פרט למפגשים אלו, פגישות העבודה נעשות על פי תוכנית העבודה וההתקדמות של כל צוות. ישנם שבועות עם מספר מפגשים, וישנם שבועות ללא מפגשים עם העמותה, כאשר הצוות מבצע עבודת מחקר אקדמי, או עובר על דוחות כספיים לדוגמא. פגישות לרוב נעשות במשרדי העמותה, אולם בהחלט יתכנו פגישות במוסדות האקדמים, בחדרי דיונים במקומות העבודה של המנטורים וראשי הצוותים ועוד. גמישות הדדית בקביעת הפגישות חשובה מאוד.
 

כיצד מגישים מועמדות להשתתפות בפרויקט ייעוץ?

תהליך המיון נעשה במהלך החודשים מאי עד אוגוסט. ניתן להגיש טפסים במהלך כל השנה. לחצו כאן על מנת למלא שאלון הגשת מועמדות

מה כולל תהליך המיון?

תהליך המיון מורכב מארבעה חלקים:
1. טופס בקשה. יש למלא את הטופס במלואו. ככל שהטופס יהיה מפורט יותר, יהיה לנו קל יותר להבין האם אתם צריכים ייעוץ ובאיזה תחום.
2. ראיון ראשון. ראיון של כשעה עם נציג נובה. בראיון זה תציגו את העמותה או הארגון שלכם, את הפעילויות העיקריות ואת התחום אותו אתם מייעדים לפרויקט. בסיום שלב זה, כל העמותות שרואיינו עוברות לדיון בועד המנהל של נובה, המחליט אילו עמותות מתקדמות לשלב השני. חשוב לציין שלא כל הפונים עם טופס הבקשה מוזמנים לראיון (מי שלא זומן לראיון יקבל הודעה על כך). כמו כן, למרות שהארגון שלך מוזמן לבקש את התחום בו אתם חושבים שאתם זקוקים לייעוץ, מניסיוננו פעמים רבות נושא הפרויקט משתנה ומתעדכן גם לפי המלצות נובה (כבר בשלב המיון ובמקרים מסויימים גם לאחר תחילת הפרויקט). זהו תהליך טבעי ולמעשה הוא אחד מהתוצרים של האינטראקציה של הארגון שלך עם נובה.
3. ראיון שני. ראיון עם שני נציגי נובה, בראיון זה נדרש נציג הועד המנהל של העמותה, ונדרשים החומרים הבאים: 
א. דוח כספי ומילולי אחרון,
ב. תרשים המבנה הארגוני,
ג. תוכניות עבודה
ד. מידע נוסף שאתם מעריכים שיכול לסייע לנו לקבל את ההחלטה.
גם בסיום שלב זה, כל העמותות שרואיינו עוברות לדיון בועד המנהל של נובה, המחליט אילו עמותות התקבלו ונתחיל לעבוד איתן.
ה. העמותות אשר התקבלו מתבקשות לחתום על חוזה עבודה ולשלם דמי רישום סמליים לפני תחילת שנת הפעילות.

 

אם לא התקבלתי השנה, אפשר לבקש שוב בשנה הבאה?

כן

 

איך נרשמים?

הקלק כאן כדי להרשם

 

רגע, יש לי עוד שאלות.

צור קשר עם יהודית אדלר, מנהלת פעילות מקצועית, judith@novaproject.org.

 


 


Add this to your website
 
خرید vpn خرید کریو خرید کریو دانلود فیلم خارجی دانلود آهنگ ایرانی دانلود فیلم خرید vpn دانلود فیلم vpn خرید کریو Google