היא משלנו - דריה אייכלר


היא משלנו - דריה אייכלר-בארי

תכירו את דריה, בת 28, בוגרת נובה משנת 2012, ובוגרת טרייה של תואר ראשון במנהל עסקים, סוצויולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן גוריון וכבר CEO של עסק משלה. איזה? עסק חברתי כמובן!


 "הכל אפשרי בקריירה חברתית!" בסימן זה נפתח הראיון שלנו עם דריה,  מנכ"לית עסק חברתי "מפגש בטעם". דריה, מדריכה ומפקדת ביחידת ההסברה של חיל החינוך לשעבר, תמיד ידעה ש"כשתהיה גדולה" תרצה לעסוק בהדרכה, אבל לא סתם הדרכה, אלא כמו שהיא אומרת: "הדרכה חברתית". עם שחרורה חיפשה דריה את המקום בו ישתלבו יחד טווח השפעה רחב ועשייה בעלת משמעות גדולה. כך מצאה עצמה מתעניינת יותר ויותר בעולמם של בעלי המוגבלויות.

על הפרויקט שלה כסטודנטית בנובה דריה מספרת שהוא היה "Perfect match" - ייעוץ לחברת "המשקם" המספקת מסגרת תעסוקתית לבעלי מוגבלויות. "זה הדבר הכי פרקטי שעשיתי בתואר". שם, לדבריה, היא קיבלה את האסמכתא הסופית להחלטתה להמשיך ולפתח את התשתית עבור בעלי המוגבלויות בישראל. "המאתגר בפרויקט של נובה עם "המשקם" היה להתנסות בפיתוח משהו חדש, ממש כמו להקים עסק חברתי".

הרעיון להקים עסק חברתי תמיד היה לה בראש, על אש קטנה. "יזמות זה אופי", מעידה דריה על עצמה, אבל מודה שמדובר בתהליך שהבשיל. הרוח הגבית מהבית, התואר והחוויה בנובה, כל אלו הובילו לאותה הנקודה. האתגר של "מפגש בטעם" הוא להתמודד בצורה שווה בשוק החופשי כחברת הדרכה לצד הענקת תעסוקה לבעלי מוגבלויות. "אנחנו עסק חברתי ולא עמותה ברמת האג'נדה, ממקום של שוויון! השאיפה היא לייצר הכנסות מעשייה, לא מתרומות", מדגישה דריה, ומוסיפה שהתעסוקה בעולם האמיתי היא מפתח מרכזי לשיקום עבור אוכלוסייה זו.

 אז איך זה עובד?

 "מפגש בטעם" היא חברת הדרכה מקצועית לכל דבר ועניין, שכל מדריכיה הם בעלי מוגבלויות. החברה מציעה סדנאות במגוון נושאים, כמו: כישורי עבודה בסיסיים, כישורי חיים וכישורים חברתיים ופונה בעיקר לקהל יעד של בעלי מוגבלויות גם כן. הייחוד של "מפגש בטעם" נעוץ בשיטת הפעולה: המדריכים שמעבירים את כל התכנים שלהם לא אחרת מאשר באמצעות אוכל! "אוכל הוא המכנה המשותף הרחב ביותר שניתן למצוא עבור כולנו. הוא מחבר, משמח ולכן מהווה כלי יוצא דופן להעברת תכנים מכל סוג שהוא". ההתמקדות באוכל מסיטה את הפוקוס מהמגבלות של המשתתפים, ומאפשרת להשתחרר ולהיפתח. כך מסבירה דריה את בחירתה דווקא באוכל כקו מנחה בכל הסדנאות. אך נראה שיותר מכל, הסוד כאן טמון בחוויית ההצלחה המיידית בהתנסות עם האוכל, שכל כך קשה להשיג עבור המשתתפים בכל פעילות אחרת ובמודל ההצלחה הענק שמהווים עבורם המדריכים עצמם.

המיזם פועל אמנם רק שמונה חודשים, אך כבר הספיק לשתף פעולה עם עמותות מוכרות כמו: "שכולו טוב", "תפארת עלומים", "ניצן ת"א", "אנוש" ו"ענבר". ודריה כבר חושבת על הצעד הבא – הדרכות לא רק לבעלי מוגבלויות אלא לכל שכבות האוכלוסייה, במטרה לייצר מפגש עם השונה וללמוד לקבל אותו. 

 

 

מה הקושי הכי גדול בלהקים עסק חברתי?  

"הלבד. את לבד במיזם, רצה לבד בלי לראות את קו הסיום. יש אי וודאות מאוד גדולה, אין מודל מוכר כזה, זו לא מסעדה או איזה מסלול קריירה שידוע מראש כמו בקריירה המקצועית.   
 

ומה לגבי הרווחיות של מיזם כזה?

 "אתה מוכן לזה שיש תקופה שיש השקעה ולא בהכרח יש רווח (כספי), כמו על עסק. ולצד זה יש כמובן הנחת עבודה שמדובר במגזר עם קושי כלכלי גדול. זו בחירה מראש בעולם לא רווחי. מכאן צריך למצוא את המשהו האחר המשמעותי שלך, להעז! למרות שנכון להיום אנחנו ממש לא בגרעון".  

ועם כל זה, היא עדיין עמוק בתוך החזון: "זה בוער בי! אם תשאלי אותי מה הייתי עושה אם לא את זה, אני לא יודעת". אני אמנם הרבה פעמים עייפה אבל הכיף והאור והפרגון  ממלאים אותי. זה הרצון לעשות שינוי. אני לא באה לשנות את העולם, קטן מספיק לי. אבל בסוף זה יהיה גלגל (מחייכת)".

לקריירה חברתית פנים רבות, אך כמו שדריה מסכמת: "עסק חברתי בדיוק או לא, בסוף זה לא משנה, זה לקום ולעשות ולאהוב. כל אחד יכול לבחור תחום השפעה".

אהבתם את הרעיון? אז מה אפשר לעשות? Like it on Facebook

  • בימים אלו "מפגש בטעם" מרחיב את הפעילות ואת קהל היעד שלו לבתי ספר, חברות ויחידות צבאיות לסדנאות חוויתיות בכל נושא. לכן הצוות ישמח אם תעבירו ותפנו אותו ללקוחות אפשריים.
  • בנוסף, "מפגש בטעם" מלווים על ידי שפים מובילים שחשובה להם עשייה חברתית, למשל מאיר אדוני ויאיר פיינברג. השפים מלווים את המיזם בהכשרת המדריכים ובבניית מתכונים ייחודיים ומותאמים עבורו. חיבור לשפים נוספים יתקבל בברכה.

  לפרופיל הלינקדין של דריה - לחץ כאן 

מאת: לורה זימין, זרוע שיווק, עמותת "נובה".

לחוץ כאן לפרופיל לינקדין,

בוגרים המעוניינים לספר על הקריירה החברתית שלהם מוזמנים לפנות ללורה בדואר אלקטרוני.

            

 

 

 


Add this to your website
 
خرید vpn خرید کریو خرید کریو دانلود فیلم خارجی دانلود آهنگ ایرانی دانلود فیلم خرید vpn دانلود فیلم vpn خرید کریو Google