הוא משלנו - אוריה לין

 יזמות חברתית טכנולוגית? מה זה בכלל אומר?

שאלה ששמעתי אלף פעם בשנה האחרונה. במקביל להתנדבות מרתקת ומאתגרת בנובה, במהלך 2013-2014 עסקתי בהקמה של האקסלרטור הראשון בארץ למיזמים חברתיים טכנולוגיים.

הדרך הזו התחילה כבר לפני שנה וחצי בפגישה שמטרתה הייתה בכלל לגייס צעירים לפעול בעמותת הבוגרים של היחידה בה שירתתי בצבא – 8200. כשהגעתי לפגישה הזו הייתי כבר אחרי שנה של עשייה חברתית כמנהל עמותה צעירה בשם "מעגלי חינוך" – אבל זה לא הספיק לי. חיפשתי להשפיע בגדול, וידעתי שהדרך להשפעה בקנה מידה ארצי עוברת דרך מקפצה כלשהיא – והמקפצה שלי עתידה להיות בוגרי 8200.

בפגישה פגשתי את השותפים שעתידים ללוות אותי צמוד מאוד בשנה וחצי שיחלפו מאז ועד היום, גיא קצוביץ' ונטלי קטייב, והרעיון של התוכנית החברתית התעצב בינינו החל מאותה פגישה.

אבל מה זה בכלל אומר?
מיזמים חברתיים-טכנולוגיים הם מיזמים שמציעים פתרון בעל אופי טכנולוגי לבעיה חברתית. הפתרון הטכנולוגי יכול להיות פיתוח של טכנולוגיה חדשה או התאמה של טכנולוגיות קיימות לבעיה חברתית ספציפית. דוגמאות למיזמים חברתיים-טכנולוגיים –
Khanacademy - מיזם שעוסק בשינוי תחום החינוך ע"י הנגשת חינוך ברמה גבוהה ובחינם באמצעות האינטרנט.
Aqua Zai - מיזם שעוסק בפיתוח חקלאות היי-טק במדינות עולם שלישי.

יחידה 8200 ובוגריה ידועים כיום בישראל ובעולם בשל פועלם בעולם היזמות העסקית-טכנולוגית – ביזום, הובלה ומעורבות פעילה בסטארט-אפים. מדובר בהון אנושי מוכשר, המצויד בכלים האישיותיים והמקצועיים לייצר השפעה רחבה, אשר מתמקדת כיום בעיקר ביזמות וסטארט-אפים – ה-"Start-up nation", בו מעורבים כיום בישראל סדר גודל של כ-250 אלף איש. 

אולם, לצד המעורבות ביזמות "קלאסית" והקמת סטארט-אפים, היה ברור לנו כי על יחידה 8200 ובוגריה לרתום את הידע, המשאבים וההון האנושי שלהם לטובת היזמות החברתית בישראל – ולהידרש לסייע בטיפול ובפתרון של בעיות חברתיות לוקאליות ולאומיות, אשר ישפיעו בשאיפה על כלל החברה הישראלית: גם מי שאינו נהנה מפירותיה הכלכליים, החברתיים והתרבותיים של ה-Start-up Nation – כ-7,750 אלף איש נוספים.

האקו-סיסטם ליזמות חברתית בישראל אינו מפותח דיו, ולמרות קיומם של שלל גופים המעורבים בתחום, לא ניתן למצוא אף גוף הנדרש כיום לטפל בסוגיית היזמות החברתית "מקצה לקצה" – מהיזם, דרך הרעיון והמיזם, וכלה בהשגת מימון ו"חיבור" לגופים נוספים הקיימים באקו-סיסטם.
את כל זה גילינו במהלך המחקר שלנו את עולם הבעיה, והתברר לנו שקיים צורך אקוטי בהקמת גוף אשר ייצר את החיבוריות הנדרשת, וידע לטפל באופן הוליסטי בכל מנעד הצרכים של יזם חברתי בישראל – מרמת החניכה האישית, דרך ההכשרה המקצועית, ועד יצירת הקשרים וגיוס הכסף הנדרשים להקמת מיזם חברתי בישראל.

משם החשבון היה פשוט. מצד אחד גילינו צורך משמעותי בתחום האקו-סיסטם של יזמות חברתית. מהצד השני קיבלנו גישה, דרך עמותת הבוגרים של 8200, לנסיון טכנולוגי ועסקי עשיר, ולרשת בוגרים איכותית ועצומה בגודלה. וכך נולדה התוכנית החברתית של עמותת בוגרי 8200.

ומה הקשר לנובה?
התוכנית החברתית החלה לקרום עור וגידים בערך באותה תקופה שבה הודיעו לי על קבלתי לנובה כסטודנט. הסיפור שלי בנובה הוא בעצמו סיפור מעניין – אני מגיע מבית הספר לממשל במרכז הבינתחומי הרצליה, בית ספר שברמה העקרונית בכלל לא שותף לפרויקט של נובה במרכז. על נובה שמעתי מאחי הגדול – גם הוא בוגר בית הספר לממשל בבינתחומי, וגם הוא בוגר נובה. לאחר שהוא פרץ את הדרך הזו היה לי יחסית קל. הפעילות שלי בנובה הלכה יד ביד ובמקביל לפעילות שלי בהקמת התוכנית החברתית, ולמעשה הן תמכו אחת את השניה. בנובה קיבלתי כלים שסייעו לי לתכנן נכון יותר את הקמת התוכנית – שיווק לעמותות, כלים אנליטיים לבחינת ההצלחה של התוכנית, וכמובן רשימה ארוכה של "עשה" ו-"אל תעשה". במהלך הקמת התוכנית למדתי המון על עולם המגזר השלישי ועל פתרונות אפשריים לבעיות – ידע שסייע לי לאחר מכן בעבודה מול העמותה שהוצמדנו אליה כחלק מהפרויקט בנובה. המרצה הראשונה שהצטרפה לתוכנית שלנו היא ד"ר ענבל אבו, אותה הכרתי דרך ההרצאות שלה בנובה, ואת המצגת הראשונה על התוכנית הצגנו ליהודית אדלר וקיבלנו פידבק חיובי, טיפים וקישורים. 

ומה עכשיו?
המיונים של המחזור הראשון יצאו לדרך. אם יש לכם כבר רעיון שאתם מריצים, אבל אתם עדיין מחפשים את הנוסחה הנכונה כדי שהוא ימריא, אתם מוזמנים להגיש את מועמדותכם בקישור הבא. על השקת התוכנית אתם יכולים לקרוא גם בגלובס

הכותב הינו אוריה לין, בוגר פרויקט הרוח הישראלית 2013-14 בבינתחומי

תמונה לכתבה של אוריה.jpg


Add this to your website
 
خرید vpn خرید کریو خرید کریو دانلود فیلم خارجی دانلود آهنگ ایرانی دانلود فیلم خرید vpn دانلود فیلم vpn خرید کریو Google