בנקאות חברתית


בנקאות קואופרטיבית בישראל - יש חיה כזו?
מאת יעל גולן, בוגרת נובה 2013
 

משקי בית בישראל משלמים 3,000 ₪ בשנה בעלות עודפת לבנקים (סה"כ 8 מיליארד ₪ בשנה). מדובר באחת מהמערכות הריכוזיות באירופה, אבל הבעיה לא נעוצה בשכר הבכירים כמקובל לחשוב, אלא דווקא בשכר עובדי הביניים. שליש מעובדי הבנק מרווחים בין 12,000-21,000₪ בחודש והשכר החציוני בענף עומד על 17,500₪. מצב זה ממקם את ישראל במקום השני (הלא מחמיא) בעולם ביחס הוצאות שכר מסך הוצאות התפעול בבנקים. לכן, כאשר האזרח ישראלי משלם עמלות גבוהות בבנק, הוא בעצם מממן את משכורות השכירים שלו.

 

נכון להיום, לא קיים בישראל בנק קואופרטיבי.

בנקים קואופרטיבים שונים מבנקים מסחריים במבנה הארגוני, בצורת הניהול ובערכים המנחים אותם. הם מנסים להציע מענה לחלק מכשלי השוק החופשי ואינם שואפים למקסם את רווחיהם אלא להקטין את עלויות החברים שלהם.

ב9/12/2013 נהנינו מאירוח ה"בר-קיימא" את בוגרי קהילת נובה למפגש בנושא בנקאות וצרכנות חברתית. במפגש זכינו להיכרות עם עולם הבנקאות הקואופרטיבית ועם הבנק החברתי הראשון בישראל המתעתד לקום, בנק אופק. אופיר אביגד, ממייסדי ה"בר קיימא" וכיום מנהל הגיוס בבנק אופק סיפר על הרקע שהוביל להקמת הבנק ועל "גל הקואופרטיבים" השוטף את ישראל מאז המחאה החברתית.

אופיר סיפר כיצד המחאה של 2011 הציתה בו ובאנשים רבים את הרצון לשנות ולחיות קצת אחרת. ואכן, בשנתיים האחרונות קמו עשרות קואופרטיבים המתמקדים בצרכנות פיננסית וקמעונאית וחלו שינויים רבים במשק הישראלי. המגמה ניכרת במגוון ענפים כפי שראינו לאורך התקופה האחרונה, החל מהטלטלה שקפה ב-5 ₪ גרם לשוק ועד להתרחשות העכשווית בענף הבנקאות. צעד צעד, נדמה שהכוונה היא להוביל את הכלכלה הישראלית למקומות טובים יותר מבחינה צרכנית, ובתקווה גם חברתית.

בנק אופק שואף להיות הבנק הראשון בישראל שבו הלקוחות יהיו גם בעלי הבנק. כל חבר יוכל לקנות מניה אחת ויחידה בשווי 3,000 ₪ וכך לקחת חלק בהקמתו. העקרונות המנחים את הבנק הינם אי חלוקת דיבידנדים, מכפיל של 1-10 בין המשכורת הנמוכה ביותר לזו הגבוהה ביותר ושימוש בפלטפורמה אינטרנטית למתן שירות. שלושת עקרונות אלה הם המפתח להוצאות הבנק הנמוכות שתהיינה לבנק אופק. אך עד שיפתח את החשבון הראשון באתר, חייב הבנק לגייס הון ראשוני לא קטן ולכן יצא הבנק בקמפיין גיוס המוני שמטרתו לגייס 30,000 לקוחות שהם 900,000 ₪.

חשוב לדעת, שלבנק אופק יש אתגרים רבים בדרך להצלחה כשהשניים העיקריים - הרגולטור וגיוס הלקוחות. נכון להיום, בנק ישראל מחייב כל אזרח הפותח חשבון ראשון בחייו להזדהות בפני פקיד, דרישה שבעידן האינטרנט נראית ארכאית ומכשילה. האתגר השני הינו גיוס הלקוחות. הבנק יוקם על טהרת לקוחותיו וזוהי קריאה לאזרח הישראלי לקחת אחריות על מעשיו ולהפוך לאקטיבי. אם אנחנו מעוניינים בחשבון בנק שלאורך טווח זמן ארוך יחסוך לנו אלפי שקלים בשנה, עלינו לבצע השקעה חד פעמית זו כדי לעודד את ההקמה של אופן.

עליי להודות, שבקיץ 2011 ראשי נטמן במבחנים ובעבודות וחוץ מלבלות לילה אחד או שניים באוהל בכיכר צה"ל בירושלים, לא באמת לקחתי חלק פעיל במחאה. מצד שני, אני חושבת שהאקשן מתחיל רק עכשיו. גב הגמל אולי הצית את המחאה, אבל מי שמיישם אותה בפועל הם אנשים שחוו את המציאות הקודמת וכיום מהגרים ליוזמות כמו בנק אופק ולמגזר השלישי.

אסיים בנימה אופטימית ואומר שהמפגש עם אופיר אביגד במסגרת פעילות מועדון הבוגרים של נובה היה מעשיר וחדשני. כשאני מסתכלת על הקריירה החברתית שלי, חשוב לי למצוא את המקומות בהם ניתן לשלב חשיבה ועשייה עסקית ומקצועית התורמת לצמצום הפערים בחברה וליצירת תרבות כלכלית הוגנת, ובנק אופק הוא בדיוק המקום הזה. אני רק יכולה לקוות שיוזמה כמו בנק אופק תצליח ותיתן תקווה ליזמים חברתיים נוספים הרוצים להצטרף למהפכה.

 

מאת יעל גולן, בוגרת נובה 2013
כיום, מתנדבת פעילה בקהילת הבוגרים


Add this to your website
 
خرید vpn خرید کریو خرید کریو دانلود فیلم خارجی دانلود آهنگ ایرانی دانلود فیلم خرید vpn دانلود فیلم vpn خرید کریو Google