הוא משלנו - איתי רוגטקה


הוא משלנו! איתי רוגטקה
איתי רוגטקה, בוגר נובה ומתנדב בנובה בשנתיים האחרונות הינו מפתח למידה בחברת לוטם וכעצמאי. הוא נסע לגאנה שבאפריקה ובבלוג ייחודי מתאר לנו את חוויותיו מהמסע שלו.
 
הדרכה וייעוץ בסביבה בינתרבותית- יומן מסע
בין החודשים יולי לאוקטובר 2013 נפלה בחלקי הזכות לקחת חלק במשלחת אוניברסיטת בן גוריון בנגב לגאנה הרחוקה שבמערב אפריקה. טרם נסיעתנו הוגדרה משימת המשלחת בעמימות: פיתוח ארגוני של קרן הצדקה שהקים מלך שבט האשאנטי למען נתיניו.
מלך? נתינים? פיתוח ארגוני? החששות היו רבים.
 
האם לנו, הלבנים מן המערב, הזכות המוסרית להתוות לגנאים דרכי עבודה על פי אמות המידה שלנו? יעילות, קידמה, חדשנות, יצירתיות, שאפתנות....הרבה מילים המשקפות ערכים שנטועים עמוק בתרבותנו, ושאינם קיימים או רצויים בהכרח בקרב תושבי גאנה המערב אפריקאים.
עם הגעתנו לגאנה התבהרה המשימה: מרכז מחשבים קהילתי הוקם לאחרונה בשיתוף עמותת "תפוח" הישראלית בעיר קומאסי, בירת מחוז האשאנטי. מיד עלה הצורך לסייע בהקמת התשתיות הארגוניות שלו- עיצוב אסטרטגיית פעולה, בניית תכנית עבודה, הכשרת המדריכים לפיתוח הכשרות ולהעברתן ועוד. כבוגר נובה השואף למעורבות חברתית מקצועית, לא היה שמח ממני על ההזדמנות הנדירה לשלב בין תרומה חברתית להתפתחות מקצועית.
 
פיתוח אסטרטגי...מה הבעיה? לוקחים את הפורמטים המוכרים, מגבשים רציונל, מרכיבים לו"ז לסדנה, משלבים הפעלות אטרקטיביות ויוצאים לדרך.
בשורה התחתונה –כישלון.
זה היה מוקדם מדי ומנותק מדי לחבר'ה המקומיים. מצד אחד ככה לומדים. מצד שני זה היה מאוד מתסכל. וההבדל בין "מה שצריך" לבין "מה שנכון" הוא גדול, גדול מאוד...
 
אז מתחילים מהתחלה, בחניכה אישית של טוני, מנהל המרכז. טוני נולד וגדל בגאנה ומעולם לא עבד במשרה ניהולית בעבר. אנחנו נפגשים מדי יום לישיבות ממושכות, כשהמטרה שלנו היא לצאת עם תכנית עבודה למרכז. אבל, לך תדבר על חזון ויעדים עם אדם שלא יודע מה זה לו"ז שבועי ורשימת מטלות. ובכל זאת היינו חייבים לדבר על חזון ויעדים, כי אין דרך אחרת (מנקודת מבטי המערבית) לנהל נכון מרכז שכל התכלית שלו היא להנגיש ידע לקהילה באמצעות כלים טכנולוגיים. אז אנחנו יושבים ויושבים, וזה קשה. האנגלית שבפי רצוצה לעיתים, והוא בכלל לא רגיל ולא אוהב לשבת במשרד. אני מסביר לאט והוא נע בין עניין והתלהבות לבין שעמום. אבל ממשיכים בכל זאת.
בסופו של דבר הוגדר החזון, ואחרי יומיים גובשו 3-4 יעדים וגם משימות.
עוד שלושה ימים עוברים והוא כבר יודע מה זה גאנט פעילות, ואפילו בנה לעצמו לו"ז פעילות עד סוף שנת 2013. ויש תכנית עבודה שהוא ממש הקליד וחשב עליה בעצמו. ובתכנית משימות, לכל משימה מדדים, ולצדם הפירוט כיצד נקבעו.
השבועות עוברים, התוצרים כבר בידיים, ופתאום בשבוע השישי לעבודה טוני נעלם. לא משהו דרמטי מדי, סתם יציאה לחופשה בת שבוע שאחריה הפסיק לענות לטלפונים, לא יצר קשר בעצמו וחדל מלהגיע למרכז המחשבים (אותו הוא מנהל...).
ידעתי שלא קרה לו כלום, אז בהתחלה הייתי אופטימי וקיוויתי שהוא "יתאפס על עצמו". חלפו כשבועיים והאופטימיות שלי הפכה להיות קצת יותר זהירה, ולכן עדכנתי במתרחש את הגורמים הנוספים שליוו את משימת ההתנדבות. בסופו של דבר הגיעו גם התסכול, האכזבה וגם הכעס, הימים המשיכו לחלוף, ואות חיים מטוני – אין.
 
שבוע לעזיבתי את גאנה, ובאחד הערבים הטלפון מצלצל. זה היה טוני, הוא ביקש להגיע לדירתנו ולסיים לבנות את תיק התקציב לניהול המרכז. נפגשנו ובנינו, ואני תהיתי לעצמי האם יוגשם חזון המרכז והאם תמומש תכנית העבודה.
הפעילות שלי בנובה לימדה אותי שימים יגידו -  "שלח לחמך על פני המים וביום מן הימים תמצאהו".
ומה אפשר ללמוד מכל זה? אני לקחתי לעצמי שתי מסקנות עיקריות להמשך הדרך:
 
לשוני בינתרבותי משקל חשוב בדרך להצלחתו של פרויקט – לא צריך להרחיק עד מערב אפריקה בכדי לחוות את השוני הזה: הנחיית קבוצה של חרדים או עבודה עם פועלות אריזה במפעל בירוחם הן שתי דוגמאות אקטואליות מעבודתי בלוטם בשנה האחרונה, בה עבדתי עם אנשים שמגיעים מתרבות דומה אך שונה. תרבות שונה משמעותה מוטיבציות שונות, סכמות חשיבה שונות  ולעיתים אף הגיון (ראציונל) שונה- וחשוב מאוד להיות ערים לכך בעת שותפות בתהליכים של יצירת שינוי ארגוני.
 
גמישות מחשבתית הכרחית להצלחתו של פרויקט – אירועים בלתי צפויים ואנשים בלתי צפויים יהיו בכל פרויקט, והחוכמה היא כמובן להצליח להשיג את מטרותיו למרות שהם עומדים בדרכנו. 
 
איתי רוגטקה הוא בוגר נובה ומתנדב בשנתיים האחרונות, ומפתח למידה בחברת לוטם וכעצמאי.
 
אתם מוזמנים לפנות לאיתי במייל או בלינקדין


Add this to your website
 
خرید vpn خرید کریو خرید کریو دانلود فیلم خارجی دانلود آهنگ ایرانی دانلود فیلم خرید vpn دانلود فیلم vpn خرید کریو Google