תנו לנתונים לעזור לכם לנהל

 בשנה שעברה, נובה החליטה להקדיש פרויקט שנתי לעיסוק בסוגיה רוחבית שרלוונטית לכלל המגזר (בנוסף ומעבר לשירותי הייעוץ הרגילים שנובה מבצעת לעמותות וארגונים במגזר השלישי). פרויקט הרוחב בו אני הייתי מעורבת (כחברת צוות) עסק בניהול מבוסס הנתונים במגזר השלישי, מתוך מטרה לייצר כלים פרקטיים ליישום עבור כלל הארגונים החברתיים. בפרויקט שותפים קרן רוטשילד קיסריה וקוביית רוטשילד.

בסדרת ראיונות שערך צוות נובה בתחילת הפרויקט עם מומחי תוכן, אנשי אקדמיה ומנהלי עמותות, כמו גם בניתוח מחקרי מעמיק, הממצאים שעלו היו חותכים: המודעות לנושא וההבנה בחשיבותו קיימת גם קיימת, אך במרבית הארגונים והעמותות קיימים פערים וקשיים משמעותיים ביישום והנחלת תפישת העבודה הניהולית הזאת בצורה אפקטיבית.

זיהינו את הפערים הבאים;
• חוסר בבסיסי נתונים איכותיים שיכולים לשמש לצורך תהליכי למידה ארגוניים (הערכה, מדידה, בניית אסטרטגיה)
• קושי בשיתוף בידע ובתובנות בממשקים פנים ארגונים – כלומר גם כשכבר יש נתונים וידע יש עיכובים בזרימה ובהפצה שלו בארגון
• השקעה נמוכה או לא מתאימה בתשתית IT
• תחלופה תדירה של עובדים המקשה על שימור ידע ובאותה העת מחזקת את הצורך

על בסיס הממצאים ניסינו לברר כיצד אפשר לגשר על הפערים:
"האתגר הגדול ביותר שלנו", ציינה בר שושן, ראש הצוות, "היה לנסות להבין ולמקד את מסגרת הפרויקט. הסוגיה איתה נדרשנו להתמודד, מורכבת ורחבה מאד ולא היה פשוט לברר באילו אזורים אנחנו יכולים לייצר את הערך הגבוה ביותר".

בסוף חודש אפריל ערך הצוות מפגש למידת עמיתים בנושא באוניברסיטת ת"א. במפגש השתתפו נציגים מכ-15 ארגונים. את היום הנחו הגב' יהודית אדלר, מנכ"ל נובה ומר שחר לארי, חבר ועד מנהל של נובה ומומחה לחדשנות. היום החל בהצגת עיקרי הממצאים והתובנות של הצוות. החלק השני כלל למידת עמיתים תוך סיעור מוחות מונחה, בשני מושבים במטרה לאשש את הממצאים ולפתח כיוונים ראשוניים להתמודדות.

למידת העמיתים העלתה ותיקפה תובנות חשובות:
• קיים מכנה משותף של מבנה נתונים הנדרש לניהול פעילויות (מסוג מסוים) בארגונים חברתיים. התוצר הסופי של הצוות יציג מאגר מובנה שנאסף מניסיונם של יותר מ 10 עמותות בתחומים שונים.
• כיום, ארגונים חברתיים משתמשים בנתונים במסגרת תהליכים שנתיים או רב שנתיים, עוד לא הוטמעה שגרה של הדרג הניהולי לשימוש בנתונים בתרבות הארגונית השוטפת.

המשתתפים זכו לשבת עם מקביליהם מארגונים אחרים, לשתף באתגרים, לתרום ולקבל ידע.
שמחנו לקרוא במשובים שעמיתים מארגונים שונים חברו ביניהם ואף קבעו פגישות עתידיות לצורך לימוד ופיתוח הנושא אצלם בארגון.

עבודתנו טרם הסתיימה ובימים אלו אנו מגבשים את התוצר הסופי אשר יופץ לעמותות במטרה להרחיב את הידע שלהם בנושא ולתרום להם כלים פרקטיים לניהול מבוסס נתונים. נמשיך לפתח ולהדק את המודל שבנינו ונבנה בנוסף סט של המלצות / Best Practices מעמותות מצליחות על מנת שישמשו עמותות נוספות.

הכותבת היא הדס טרקטינסקי, סטודנטית שנה ג' לניהול, חינוך ואמנות/ (תואר רב-תחומי) באוניברסיטת בן גוריון בנגב, חברה בצוות נובה בנושא "ניהול מבוסס נתונים". 


Add this to your website
 
خرید vpn خرید کریو خرید کریو دانلود فیلم خارجی دانلود آهنگ ایرانی دانلود فیلم خرید vpn دانلود فیلم vpn خرید کریو Google