קובעים מדדים ומודדים יעדים

 בתור יועצת, אחד האתגרים המהותיים, שאני והעמיתים שלי, מתמודדים איתו, הוא כיצד להדגים ללקוח את השפעת תהליך הייעוץ על הארגון.

אם נחשוב על זה לרגע, זה אמור להיות קל, לא? הלקוח קרא לנו. הוא קרא לנו כדי לעזור בתחום או בעיה. מטרת הייעוץ ברורה (בדרך כלל, פחות או יותר), תחומה היטב באזור פעילות ובזמן. עבדנו קשה, אנחנו והלקוח; סיימנו פרויקט; יש תוצרים – תכניות עבודה, מסמכי אפיון, תהליכים, הגדרות ועוד. אז מה הבעיה?

הבעיה טמונה קודם כל בעובדה שייעוץ הוא תהליך דינאמי. למרות שיוצאים עם הארגון לדרך מנקודה אחת, הדרך לא תמיד מנותבת בהתאם לתכניות. הלקוח (וצוות הייעוץ איתו,) עוצר במהלך הפרויקט מפעם לפעם, מתבונן, שואל שאלות ומחפש להן תשובות. מאפיין זה, של תהליך הייעוץ, הוא משמעותי. הוא משנה דפוסי חשיבה ועבודה והוא שמניע שינוי. אתה יודע היכן השינוי מתחיל, אך לא היכן יסתיים.

לדוגמא, אחד מהלקוחות של נובה בשנה שעברה, עמותה התומכת בתלמידים בשכונות מוחלשות, עבר תהליך ייעוץ לשינוי אופן תמחור השירותים אותו הוא מספק. "על הדרך," התברר ללקוח ששיטת העבודה והחשיבה שנוצרה במהלך הפרויקט, המקדישה זמן לדיונים וחשיבה על תכלית ואסטרטגיה, מפיקה "אנרגיה" חיובית בארגון ומקדמת אותו מאוד. שנה לאחר תום הפרויקט, החליטו בארגון לפצל את פגישות הסטטוס השבועיות לשתי פגישות – פגישת עדכון קצרה ופגישת תכנון ארוכה. מפגישות התכנון החדשות החלו לצאת רעיונות רבים לשיפור והתפתחות עתידית של הארגון והשירותים שהוא מספק. זהו ללא ספק תוצר משמעותי, שיצא מהפרויקט המקורי והוא משפיע באופן חיובי על הארגון. ומה לגבי מטרות הפרויקט כפי שנוסחו בהתחלה? אה, כן, אל דאגה, הצוות פיתח והעמותה יישמה מודל תמחור שירותים חדש.

לשם בדיקת ההשפעה של פרויקטי הייעוץ שלנו על הלקוחות, אנו מקיימים בנובה, זו השנה השנייה, תהליך מדידה שנועד לנסות ולברר בדיוק את השאלה שדנו בה עכשיו – כיצד תהליך הייעוץ של נובה משפיע על הארגונים איתם אנו עובדים והאם המטרות שהיוו את הסיבה לפרויקט אכן קודמו? אנו חוזרים ובודקים עם לקוחותינו, חצי שנה ושנה וחצי מסיום הפרויקט את רמת היישום של ההמלצות באופן ספציפי וגם את ההשפעה על הארגון באופן רחב יותר כמו בדוגמא שצוינה למעלה.

אז איך מודדים שינוי?

על האתגרים של הלקוח – מה ניתן ליישם ומה לא

בנינו מתודה המשלבת איסוף מידע בשני ממדים: 1) השוואת מדדים בה אנו בודקים עם הלקוח את רמת היישום של כל המלצה ועמידה ביעדים שהוגדרו בתהליך הייעוץ ו-2) ניתוח איכותני של היגדים ותכנים שעולים בשיחות שאנו מקיימים עם העמותות, (במסגרת תהליך המדידה) ודרכם אנו למדים על דרכי הפעולה שלנו – האם התאימו או לא, ועל רמת השינויים שהפרויקטים מייצרים בארגון.

סקרנו 29 פרויקטים מתוך 39 שביצעה נובה בשנתיים האחרונות ושהיו מתאימים למדידה.

מה למדנו השנה?

ש69% מהלקוחות בשנתיים האחרונות נמצאים בשלבי יישום של המלצות תהליך הייעוץ, רובם ביישום חלקי, חלקם ביישום מלא. יישום חלקי הוא, פעמים רבות, ביטוי להתאמה של הנסיבות המשתנות, של הארגון, אחרי מתן ההמלצות.

עוד למדנו, ש56% מלקוחותינו מעידים שחשיבות התהליך עם נובה, היא קודם כל היציאה מהשגרה ועצם החשיבה האסטרטגית (רפלקטיבית), על שינוי דפוסי חשיבה, סדרי עדיפויות ופעולה.

למדנו שהתהליך עם נובה תומך בכניסה של בעלי תפקידים חדשים לארגון. 14% מהפרויקטים בשנתיים האחרונות היו כאלו, ובכולם העידו המנכלים/מנהלי תחומים שהפרויקט עם נובה תמך בכניסה שלהם לתפקיד ובשינוי שרצו לקדם.

תהליכים. תהליכים. תהליכים. 64% מהיעדים שנקבעו עם הלקוח בתום התהליך שקבענו מגדירים שינוי בתהליך. כלומר, גם כשהשינוי שרוצים לבצע אסטרטגי / פיננסי / תפעולי מאוד, העבודה שהארגון צריך לעשות היא בעיקר בשינוי תהליכים ושיטות עבודה.

תהליכי מדידה אינם טריוויאלים. לא בנובה ולא בכלל. מדידת השפעה של תהליך הנוגע בכל כך הרבה חלקים בארגון הוא מבצע מורכב. המדידה היא קשה והפיתוי להסתמך על תחושה ש"אנחנו בכיוון הנכון" גדול. אנחנו בנובה ממשיכים להשתפר ולשכלל את כלי המדידה ואת המסקנות שעולות מהן. מדידה, הפקת תובנות, יישום ומדידה שוב – זהו תהליך גם עבורנו.

הכותבת היא שרית צור, מנהלת פרויקטים בנובה


Add this to your website
 
خرید vpn خرید کریو خرید کریو دانلود فیلم خارجی دانلود آهنگ ایرانی دانلود فیلم خرید vpn دانلود فیلم vpn خرید کریو Google